Úplná komunikace s tajemníkem

Vyberte audiozáznam, který chcete načíst do přehrávače.

previous next
 

Vzhledem k tomu, že jsem na dnešním zastupitelstvu byla nařknuta z toho, že jsem vytrhla věty tajemníka z kontextu, rozhodla jsem se uveřejnit celou komunikaci a to v plném znění..

Za svým názorem, že jsem podstatu věci nijak nezkreslila, si stojím a má otázka na pana starostu Lukáše Pohanku tedy trvá. Myslíte si, že je to v obci, kde žije osm tisíc obyvatel, kde bychom si měli vycházet vstříc, normální?

Můj výtah:

Audiozáznamy ze zastupitelstva nedostanete, protože úřad nedisponuje nástrojem pro jejich anonymizaci. Zápisy si můžete přijít prohlédnout neanonymizované na úřad, můžete si je ofotit (úřad Vám v tom nebude aktivně bránit) – ale kopii musíte provést vlastním technickým zařízením, protože úřad kopie neprovádí. V elektronické podobě ho nedostanete, protože elektronický zápis není zápis v pravém slova smyslu (chybí mu náležitosti) a kdybyste si o něj zažádala přes stošestku (zákon o svobodném přístupu k informacím), nedostala byste ho kvůli ochraně osobních údajů.

Skutečnosti, že je v tomto odstavci každá věta špatně, že je mnohdy za hranou pravdy, logiky i zákona, jsem se věnovala v minulém článku.

Úplná konverzace:

Jana Schlegelová, 24. září 2012

Dobrý den,

píšu ohledně zápisu (audiozáznamu) z mimořádného zastupitelstva v červenci. Na posledním zasedání zastupitelstva mě pan tajemník informoval, že zápis si můžu přečíst na úřadě, popř. si z něj dělat poznámky, nebo si ho nechat ofotit… Vstřebala jsem to všechno až doma, kdy mi došly souvislosti (ze svého prozatím soukromého audiozáznamu). Je-li tomu tak, nějak nerozumím tomu, proč si nemůžu odnést domů audiozáznam, můžu-li si zápis okopírovat v neanonymizované podobě… Nebo došlo někde k nedorozumnění… Ale zapomenu-li pro teď na audio, myslíte, že by bylo možné okopírovat si zápis v elektronické podobě? Nikoli papírové. Případně kdy se můžu stavit.

Mějte se hezky, s pozdravem Jana Schlegelová

Ivan Žďárský, 26. září 2012

Vážená paní Schlegelová,

na posledním ZMO jsem Vás informoval, že dle zákona o obcích (§ 95) se ze zasedání zastupitelstva pořizuje zápis (v papírové podobě), do kterého dle § 16 zákona o obcích máte jako občanka obce právo nahlížet a pořizovat si z něj výpisy. Tento zápis je Vám k dispozici na úřadě po jeho vyhotovení v neanonymizované podobě. Výklad textu „pořizovat si z něj výpisy“ je takový, že pokud si některé části tohoto zápisu ofotíte vlastním technickým zařízením, nebude Vám ze strany úřadu bráněno. Úřad však fotokopie neprovádí. Pokud vlastní výpisky či fotokopie použijete mimo „vlastní potřebu“, vystavujete se riziku porušení zákona na ochranu osobních údajů a s tím i spojeným sankčním rizikům. Pořizování audiozáznamů zákon neřeší a není ani zákonná nutnost ho pořizovat. Úřad MO si pořizuje audiozáznam pro potřeby pořízení zápisu ze ZMO. Pokud byste požádala o poskytnutí audio záznamu např. podle zákona o svobodném přístupu k informacím, nebyl by Vám poskytnut z důvodu, že Úřad MO nedisponuje technickým zařízením na anonymizaci audiozáznamů. Vlastní audiozáznam si pořizovat můžete, ale opět v případě jeho poskytnutí dalším osobám se vystavujete již zmiňovanému riziku následků z porušení zákona. Elektronický „zápis“ zasedání zastupitelstva ve skutečnosti není zápisem dle § 95 resp. § 16 zákona o obcích, neboť nemá všechny náležitosti (podpisy starosty, ověřovatelů) a jeho poskytnutí zákon o obcích neřeší a s odvoláním na zákon o ochraně osobních údajů poskytnutí neumožňuje. Rovněž jsem se na posledním ZMO zmiňoval o tom, že v posledních několika měsících se otázka uvolňování audiozáznamů ze zasedání zastupitelstev intenzivně řeší i na straně tvůrců zákonů a již jeden poslanecký návrh byl projednáván Vládou ČR s negativním závěrem. Pokud nedojde ke změně na úrovni zákona, musíme se všichni řídit současně platnou legislativou. Asi se Vám zdá, že je vše velmi komplikované a máte pravdu. I já bych uvítal, kdyby se některé procesy zjednodušily. Musíme však respektovat současný stav legislativy.

S pozdravem   

Ing. Ivan Žďárský, tajemník

Jana Schlegelová, 26. 9. 2012

Vážený pane tajemníku,

 děkuji Vám za obsáhlou odpověď. Jak jsem se zmiňovala na zastupitelstvu, absolvovala jsem v Rozsochatci přednášku Oldřicha Kužílka (mimojiné spoluautora zákona o svobodném přístupu k informacím) na toto téma a nechci, aby to vyznělo moc troufale, ale dle mého v tom vidíte větší problém, než v tom ve skutečnosti je. Je asi slušností Vás informovat, že jsem si už zažádala na Úřadu pro ochranu osobních údajů o registraci do veřejného registru zpracování osobních údajů (http://www.uoou.cz/uoou.aspx?menu=29&submenu=30), která je dle p. Kužílka jedním z kroků nutných k tomu, abych se mohla do šíření svých audiozáznamů pustit. Nevím, jak dlouho bude celý proces trvat, každopádně jsem odhodlaná dotáhnout to do konce. Máte pravdu v tom, že i po této registraci je nutné audiozáznamy očistit od vyřknutých chráněných údajů – ty je třeba pořád anonymizovat. Takových údajů ale na ZMO padá naprosté minimum. Narozdíl od Vás ale já disponuji nástroji, kterými mohu záznam (bude-li doopravdy třeba) očistit. Zkrátka, já se tomu riziku porušení zákona sama klidně vystavím, protože si nemyslím, že tu hranici zákonnosti kdy překročím! Mým cílem určitě není porušovat platné zákony ČR. Že to lze, dokázalo ostatně nedávno o.s. Změna pro Liberec kvůli videozáznamům ze ZM, kdy se odvolával primátor Korytář a volila primátorka, umístěných na jejich webu www.zmenaproliberec.cz. Trvalo jim to sice dle mých informací nějakou dobu (názor úřadu se v té době jaksi formoval), ale nakonec to dobře dopadlo a na jejich videozáznamech (!!) úřad nespatřil nic závadného (to všechno za současné legislativy). I to je pro mě měřítko. Jinak na zápis se přijdu podívat koncem příštího týdne, domluvím se ještě asi telefonicky na přesném termínu. Děkuji a přeji hezký den!

S pozdravem Jana Schlegelová

Jana Schlegelová, 26. 9. 2012

Dobrý den ještě jednou.

Na závěr naší uplynulé diskuze si dovoluji poslat ještě jeden zajímavý odkaz: http://www.otevrete.cz/faq/zverejneni-zapisu-z-jednani-zastupitelstva-396.html Zvažte, prosím, jestli je doopravdy nutné, abychom Vás jako občané obce k těmto základním krokům museli dotlačit přes zákon 106. Jestli by to přeci jen nebylo lepší iniciovat to ze strany obce (mluvím teď čistě o zápisu – tam jistě prostředky pro anonymizaci máte)…

S pozdravem Jana Schlegelová

(0)(0)

Pravidla diskuze na Našich Vratislavicích vychází z netikety

Nezapomínejte, že na druhém konci diskuze jsou lidé, nikoli počítač. Do diskuze na našem webu se snažte psát to, co byste ostatním dokázali říct i do očí.

Dodržujte obvyklá pravidla slušnosti normálního života. Co je nevhodné v obvyklém životě, je samozřejmě nevhodné i na internetu. Vaše diskuzní příspěvky by se měly vyvarovat nepodložených pomluv a lží. Urážlivé výroky vůči ostatním nejsou vítány. Budeme rádi, když svůj příspěvek uvedete pod svým reálným jménem.

A nakonec - vyhrazujeme si právo vulgární a hrubé výrazy nahrazovat hvězdičkami (vždy s příslušnou poznámkou o redakční editaci komentáře). Nedokážete-li se bez vulgarit vyjádřit, použijte hvězdičky rovnou sami. :-)

Děkujeme Vám, že diskutujete na našem webu a respektujete tyto zásady!

Komentáře jsou uzavřeny.

 

 
 
previous next
X