Říjen 2012: Ozvěny ze zastupitelstva

Vyberte audiozáznam, který chcete načíst do přehrávače.

previous next
 

17. října proběhlo další pravidelné zasedání zastupitelstva Vratislavic nad Nisou. V rámci diskuze občanů jsem vystoupila já, Jana Schlegelová, a zrekapitulovala jsem kauzu ohledně audiozáznamů a zápisů ze zastupitelstva. Její průběh asi nemá smysl obšírně komentovat, byla rozebrána dostatečně v minulých článcích na tomto webu. Pojďme se spíš zaměřit na to, jakými jinými  směry se tato problematika na zastupitelstvu ubrala.

Pan Braun (ODS) se v rámci tohoto tématu podivoval nad stanoviskem vratislavického úřadu – jako zastupitel prý musí být poučen o nešiřitelnosti citlivých údajů při přebírání audiozáznamů opakovaně, což se mu (lidsky vzato oprávněně) zdá trochu nadbytečné. K problematice se vyjádřil i p. Mejsnar (v zastupitelstvu za SLK), ten pro změnu v minulosti požádal, aby audiozáznamy byly přístupné přes interní zastupitelskou síť. Dostalo se mu odpovědi, že pro něco takového by bylo třeba změnit jednací řád. Tajemník dokonce zmínil, že v současné době  se ke stejnému postupu, tj. změně jednacího řádu, uchyluje i Liberec (?).

Tady mi dovolte malou exkurzi. O tom, jak je to v Liberci s audiozáznamy, náhodou něco vím. Byla jsem totiž osobně u samotného zrodu jejich zveřejňování. Podnět primátorka Martina Rosenbergová přijala od občanů na besedě, kterou pořádala iniciativa Je čas nemlčet. Hned na dalším zastupitelstvu jej pak M. Rosenbergová předložila zastupitelstvu SML a zastupitelstvo na tento materiál reagovalo kladně. Od té doby SML zveřejňuje pravidelně audiozáznamy společně se zápisy.

Zpětně je mi trochu líto, že jsme se zbytečně zasekli na problému audiozáznamů, když páteří sporu byly především zápisy. Nevadí, chybami se člověk učí. Mimo tuto problematiku se v diskuzi občanů řešila i kanalizace v ulici Východní a nesrovnalosti v zápisech finančního a kontrolního výboru. Pavel Hrstka tomuto problému věnoval článek Jak fungují výbory?

Časově nejnáročnějším bodem bylo definitivně narovnání se společností Imobilien. Jednání zastupitelstva byl přítomen i jednatel této společnosti p. Kulhánek. S vratislavickou stranou měl předjednanou dohodu, která by společnosti zajistila náhrady v několika splátkách (v souhrnné výši kolem 20 mil.). Poslední splátka měla dle této dohody proběhnout na jaře 2014.

Jak se však ukázalo, nová verze dohody byla zastupitelům předložena přímo na stůl v rámci zasedání zastupitelstva. Vedle některých formálních změn obsahovala nová dohoda přesun poslední splátky až do roku 2015. To by znamenalo zatížení rozpočtu ještě v příštím volebním období, jak upozornil p. Braun. Navíc se ukázalo, že změna byla provedena jednostranně – to ze strany obce! Pan Kulhánek se o ní dozvěděl z úst opoziční ODS přímo na zastupitelstvu a byl z toho právem trochu překvapen.

Opozice deklarovala vůli na vyrovnání přistoupit – ale jedině v jeho původní dohodnuté podobě. Starosta ale trval na svém – že je třeba o věci dále jednat a od pana Kulhánka se snažil získat příslib, že další jednání nevylučuje. Příslib dostal, nicméně celkem pochopitelně s dovětkem, že odsun splátek s sebou přinese (na rozdíl od navržené dohody) nemalé úroky. Bod byl nakonec stažen z programu a dostane se na něj opět na dalším zastupitelstvu.

Tady připojuji výzvu, víte o tom, že můžete být informováni ve chvíli, kdy se ve Vratislavicích rozhodne nějaký developer budovat viladomy či paneláky? Můžete se totiž přihlásit k emailovému newsletteru a pak Vám žádná nová plánovaná výstavba neuteče. Povědomí o této službě úřadu mezi občany není velké. Pojďme to napravit! Stačí se přihlásit emailem.

Ale zpátky k zastupitelstvu. Ostatní body nepřinesly žádná velká překvapení ani dlouhé diskuze. Snad jen stavbou Kulturního centra jsme se jako Vratislavičáci definitivně připravili o možnost koupit si Horský hotel Ještěd – jak vtipně, v sumách však vcelku pravdivě poznamenal p. Sýkora (ODS). Víme také, že ve volebních místnostech ve vratislavické škole byla zima. A co víc? Pan starosta prý odsouval jejich pravidelnou obchůzku tak dlouho, až nebude přítomen p. Jech (KSČM). 🙂 A to jsem to byla, prosím, já, kdo byl jednou nařčen z maloměšťáctví…

Ale ne, myslím to v dobrém. I tyhle chvíle činí vratislavické zastupitelstvo trochu výjimečnou událostí, na kterou se těším každou třetí středu v měsíci. Pomůžete nám i sobě, přijdete-li to příště zažít na vlastní kůži!

Jana Schlegelová, 19. října 2012.

PS: Málem bych zapomněla – včelaři dosáhli na dotaci z Fondu životního prostředí! Gratulujeme! 🙂

Informace o jednání říjnového zastupitelstva v listopadovém zpravodaji:

(0)(0)

Pravidla diskuze na Našich Vratislavicích vychází z netikety

Nezapomínejte, že na druhém konci diskuze jsou lidé, nikoli počítač. Do diskuze na našem webu se snažte psát to, co byste ostatním dokázali říct i do očí.

Dodržujte obvyklá pravidla slušnosti normálního života. Co je nevhodné v obvyklém životě, je samozřejmě nevhodné i na internetu. Vaše diskuzní příspěvky by se měly vyvarovat nepodložených pomluv a lží. Urážlivé výroky vůči ostatním nejsou vítány. Budeme rádi, když svůj příspěvek uvedete pod svým reálným jménem.

A nakonec - vyhrazujeme si právo vulgární a hrubé výrazy nahrazovat hvězdičkami (vždy s příslušnou poznámkou o redakční editaci komentáře). Nedokážete-li se bez vulgarit vyjádřit, použijte hvězdičky rovnou sami. :-)

Děkujeme Vám, že diskutujete na našem webu a respektujete tyto zásady!

6 komentářů u článku Říjen 2012: Ozvěny ze zastupitelstva

 1. Jirka M

  Mrzí mě, že nikdo nepochopil projednávání dohody s ED, podle mě šlo o to, se vzájemně pobavit o podobě návrhu dohody za MO Vratislavice, která pak půjde na ED. Prostě ji společně vypilovat. Pak ji poslat ED, která ji buď akceptuje, nebo ne....
  Smlouvy s Europen Development a Immobilien jsou taková "příjemná" dědictví minulého vedení obce.... Pokud si prostudujete podklady obou prodejů, tak bude všem jasný proč se pozemky prodávali a pro koho to bylo výhodné...
  Jen komentář ke včelařům: To že si žádají jen včelaři svědčí o aktivitě ostatních občanů a sdružení ve Vratislavicích. Například členové o.s. Nová Ruda, které má hlavní předmět činnosti ochranu životního prostředí ani nejsou schopni dorazit na úklidovou akci Cleen Up, kterou mají za barákem, natož snad aktivně udělat něco sami....

  (0)(0)
  • To, že se lidé nezapojují, je samozřejmě dost smutné. Pamatuji ten narvaný kulturák, když se projednával územní plán a každý měsíc pak vidím to vylidněné zastupitelstvo... Jako by se běžné věci člověka netýkali... Jsem trpělivá, věřím, že se to v lidech povede změnit. Potřebují jen cestu, mezikrok mezi tím účastnit se osobně a nezjišťovat si o dění v obci vůbec nic... v případě Našich Vratislavic to jde, v případě akce Cleen Up se hledá mezikrok bohužel těžko... 🙁 I když je to možná všechno propojené, jeden zájem plodí zájem druhý. Když mám ráda svou obec, není mi jedno, jak to tu vypadá po všech stránkách... Uvidíme, trpělivost nám všem, co se snaží. 🙂

   (0)(0)
  • Pavel Hrstka

   Jsem rád, že se o Vratislavice zajímají mladí. Snad to tak můžu bez urážky napsat. Nicméně diskusi s ED jsem asi pochopil špatně. Ale v okamžiku, kdy se ukázalo, že jsou dva návrhy na vyrovnání a o druhém dotčená strana neví a seznamuje se s ním v okamžikiu, kdy se očekává finální dohoda, mi obrazně řečeno, spadla brada. Takhle se to prostě nedělá !! Se starostou mám z dávné minulosti podobnou zkušenost. Nevím, jestli je tak naivní a nezkušený a nebo je to záměr. Osobně se přikláním k tomu druhému. A zájem občanů ? Je otázka, zda se nejedná o apatickou rezignaci po špatných zkušenostech. Chce to vás mladý a trpělivou snahu.

   (0)(0)
   • Jirka M

    Dle mého názoru by mělo být návrhů a názorů na začátku jendání 15 a na konci jeden nejlepší možný;-)

    (0)(0)
    • Jo, ale to by to pak muselo být takhle prezentováno všem stranám sporu i p. Kulhánkovi. Někde došlo k chybě v komunikaci... Trošku. 🙂 Jinak laicky vzato, kdyby se z předložených návrhů na zastupitelstvu vybíral nejlepší možný a návrhů by od právníka vzešlo víc, bylo by to docela fajn. Protože zastupitelé z fleku vymyslí právní návrhy jen těžko s promyšlením všech dopadů... Takže ok. ) Jen to chce přesvědčit právníka, aby toho příště udělal pár do zásoby. 🙂 Mně by se to líbilo. Jemu nevím...

     (0)(0)
  • Pavel Hrstka

   Zdravím koklegy iniciativní spoluobčany Vratislavic:
   15 návrhů by byl asi nepotřebný a zejména neefektivní "úlet". Ideální by bylo, kdyby právník připravil 2 - 4 varianty, které by s jeho komentářem zastupitelé dostali v materiálech a včas, aby se na tak důležitý a možná i citlivý bod programu mohli připravit, To samé samožřejmě p.Ing.Kulhánek. Na zastupku by pak diskusí měl vzniknout návrh finále a odpovídající usnesení o dalších konkrétních krocích. Snad to příště bude lepší. Hrstka

   (0)(0)
 

 
 
previous next
X