Opoziční zastupitelé k pokusu odvolat starostu

Vyberte audiozáznam, který chcete načíst do přehrávače.

previous next
 

Vážení spoluobčané,

považujeme za nutné vysvětlit důvody, které nás vedly k rozhodnutí podat návrh na odvolání starosty Lukáše Pohanky.

1) Daň z nemovitosti

– při jednání o  vyhlášce o dani z nemovitosti jsme na našem zastupitelstvu odhlasovali jako zastupitelé nesouhlas s  navýšením této daně na dvojnásobek, přesto pak starosta Pohanka následně v zastupitelstvu v Liberci toto navýšení svým hlasem podpořil. Na následný, dotaz proč tak učinil a nehlasoval dle rozhodnutí zastupitelstva Vratislavic nad Nisou, odvětil, že je i zastupitelem Liberce.

Náš názor však je ten, že jsme všichni především obyvatelé a zastupitelé Vratislavic nad Nisou, ale p. Pohanka je tedy evidentně hlavně zastupitel Liberce a až potom starosta Vratislavic. Proto jsme pak navrhli na jednání zastupitelstva usnesení, kterým jsme pověřili starostu hledáním možností vrácení tohoto navýšení občanům. Bohužel pouze předložil právní názor, že je to složité, a vyjádření finančního úřadu, že nám nemohou pomoci, a následně „zaúkoloval“ finanční výbor, aby našel řešení. Tím to pro starostu skončilo. Sice je tento výbor pouze poradním orgánem zastupitelstva a všichni této činnosti věnují svůj volný čas, přesto, jak se zdá, se jim podařilo najít řešení, i když na rozdíl od starosty nemají za sebou úřednický aparát. Věříme, že starosta a koalice nebudou možnosti vrátit občanům navýšení daně z nemovitosti bránit.

2) Špatné hospodaření

– dle vyjádření p. Pohanky ve Vratislavickém zpravodaji skončilo jeho hospodaření roku 2011 přebytkem téměř 20 milionů. Vrátíme-li se však do května 2008, kdy p. Pohanka (tehdy náhradník v zastupitelstvu a člen ODS) odvolal starostu Oraného (ODS a lídr kandidátky) a usedl do starostovského křesla, tak byl ve finančních prostředcích přebytek cca 100 milionů korun. Ke konci roku 2008 pak byl auditem potvrzený přebytek téměř 68 milionu korun. A přestože se neustále prodával majetek obce a daňové příjmy byly dostatečné, tak každý rok poté skončil schodkem, který se dorovnával z přebytku hospodaření roku 2008.

A nyní k onomu „přebytku“ cca 20 milionů. Je nutné si od této částky odpočítat více než 20 milionů splátku za kulturní dům 101010 a také částku 3,5 milionu za přestavbu bývalé spořitelny na školku, které se platí až z  rozpočtu 2012, přestože již dávno slouží svému účelu. Další odpočet pak ve výši cca 10,5 milionu korun za rekonstrukci kanalizace při Tanvaldské ulici, které budou hrazeny dokonce až z rozpočtu 2013. Prostým odečítáním těchto položek pak dojdeme k závěru, že kdyby starosta nevyužil tzv. dodavatelských úvěrů na tyto akce, skončilo by hospodaření roku 2011 schodkem cca 14 milionů korun. A pokud by bývalé odvolané vedení Vratislavic do května roku 2008 tak „špatně nehospodařilo“ a nenašetřilo p. Pohankovi přebytek 100 milionů, již by se ve Vratislavicích dávno ani nesvítilo.

Z  těchto důvodů cítíme nutnost nedopustit další zadlužování Vratislavic a  starostu Pohanku odvolat.

Vaši opoziční zastupitelé: za ODS V. Braun, M. Jégrová, J. Sýkora, za TOP 09 J. Skalická, za VV J. Vrána a nezávislý J. Šplíchal

(0)(0)

Pravidla diskuze na Našich Vratislavicích vychází z netikety

Nezapomínejte, že na druhém konci diskuze jsou lidé, nikoli počítač. Do diskuze na našem webu se snažte psát to, co byste ostatním dokázali říct i do očí.

Dodržujte obvyklá pravidla slušnosti normálního života. Co je nevhodné v obvyklém životě, je samozřejmě nevhodné i na internetu. Vaše diskuzní příspěvky by se měly vyvarovat nepodložených pomluv a lží. Urážlivé výroky vůči ostatním nejsou vítány. Budeme rádi, když svůj příspěvek uvedete pod svým reálným jménem.

A nakonec - vyhrazujeme si právo vulgární a hrubé výrazy nahrazovat hvězdičkami (vždy s příslušnou poznámkou o redakční editaci komentáře). Nedokážete-li se bez vulgarit vyjádřit, použijte hvězdičky rovnou sami. :-)

Děkujeme Vám, že diskutujete na našem webu a respektujete tyto zásady!

Komentáře jsou uzavřeny.

 

 
 
previous next
X