Listopad 2012: Ozvěny ze zastupitelstva

Vyberte audiozáznam, který chcete načíst do přehrávače.

previous next
 

21. listopadu proběhlo další pravidelné zasedání zastupitelstva městského obvodu. Na oficiálním programu bylo dvacet dva bodů a především díky pokračování debaty o narovnání s firmou Imobilien AG se jednání protáhlo na téměř tři hodiny.

V rámci diskuze občanů jsem se vrátila k minulému tématu – a to ke podivným tvrzením pana tajemníka ohledně možnosti získání zápisů ze zastupitelstva. Starosta Pohanka mi odpověděl z jiné strany. Oznámil, že od nového roku bude úřad zápisy z jednání zveřejňovat na svých webových stránkách automaticky. Beru to jako malou satisfakci a ujištění, že pečlivý občanský aktivizmus podpořený argumenty nese ovoce. Za vyhlášený ústup děkuji a těším se na nový rok!

Nepochopím sice, proč kauza „Schlegelová a její zájem o zápis z mimořádného zastupitelstva“ musela dojít tak daleko, ale nevadí! De facto z ní vznikl tenhle portál. Celé to do puntíku naplnilo jedno z mých životních kréd, že „všechno má svůj účel“. Takže odpuštěno! 🙂

Dále se v diskuzi občanů opět mluvilo o fungování výborů, nebo také o Zpravodaji. Odpovědnost za výslednou podobu vratislavického měsíčníku si nakonec rada MO (ústy starosty Pohanky) úspěšně přehazovala s radou redakční (ústy pí Hoření). Diskuze se také vedla na téma zkracování příspěvků a jejich následné autorizace. P. Hoření přítomné opět ujistila, že Zpravodaj každopádně musí zůstat „apolitický“. Z jakého kreditu tohle rozhodnutí vzešlo? A proč občané Vratislavic nemají právo dočíst se o reálných problémech naší obce? Téma jistě zajímavé, ale pro nějaký z příštích článků. Pište nám, co si o zpravodaji myslíte! Do komentářů pod článkem, nebo mailem!

Zajímavý vývoj nabral i bod ohledně narovnání se společností Imobilien. P. Braun (ODS) vznášel velmi podobné námitky jako minule. Nic jiného se ani nedalo čekat, protože hlavní problém – odsun finální splátky do dalšího volebního období nezmizel ani z téhle podoby materiálu. Tentokrát se vše mělo zaplatit do konce roku 2014. Diskutovalo se i o tom, co by se stalo, kdyby novému vedení městského obvodu to staré nenechalo dostatečné finanční rezervy. Probíhaly pře, co kdo řekl před lety. 🙂 Nakonec trochu marně, protože po dlouhé diskuzi starosta Pohanka oznámil novinku toho dne. Totiž že společnost Imobilien je v soudním sporu se společností Metrostav a na dotyčným pozemkem nelze v současné době manipulovat. Podrobnosti ještě nebyly známy, snad se dozvíme příště, co to pro celou kauzu znamená a kam to Vratislavice posune, nebo vrátí. Bod byl tak opět stažen.

Pozitivním bodem byly pak výroční zprávy základní školy a všech škol mateřských. Pan ředitel ZŠ a všechny ředitelky MŠ si vysloužili pochvaly. Své zprávy předložila i policie ČR a policie městská. Přítomnosti ředitele městské policie využili zastupitelé především k diskuzi nad otázkou nové vyhlášky SML ohledně zákazu konzumace alkoholu na některých veřejných prostranstvích, která byla také na programu jednání. Mluvilo se o vymahatelnosti a trestech za porušování tohoto jinak chválihodného záměru.

Obecně závazné vyhlášky SML, to byl vůbec velký blok na jednání tohoto zastupitelstva. Řešilo se navýšení poplatku za komunální odpad i to, jestli mají Vratislavice nějak pojištěno to, že se peníze, které mají jít do Vratislavic, do Vratislavic skutečně vrací. Zastupitelé si také odhlasovali, aby se vyhláška o spádových základních školách neřídila ve Vratislavicích výčtem silnic, ale územím celého městského obvodu.

V rámci zastupitelstva byly také dovoleny výbory. Do finančního výboru byla navíc dovolena přímo na zastupitelstvu pí Jégrová (v zastupitelstvu za ODS). A do kontrolního výboru pí Skalická (TOP 09) navrhla mě, občana nestraníka, jako protinávrh SLK (nebo starosty? Primář Vytiska, v zastupitelstvu za SLK, se totiž až na zastupitelstvu dozvěděl, kdo navrženou paní vlastně nominoval). Protinávrh nakonec hlasy opozice a p. Mejsnara (v zastupitelstvu za SLK) prošel, což bylo asi překvapení pro všechny. Protože jsem osobně centrem toho všeho, dovolte mi malou zastávku. Totiž k té TOP 09, která starostu ve spojení se mnou trochu vyvedla z rovnováhy…

Začala jsem jedním svým životním krédem, skončím druhým. Tím je „Porazím svět pravdou“. Je to možná sebevědomé a naivní zároveň, ale já to jinak neumím a jinak to dělat nikdy nebudu. Vratislavické zastupitelstvo mě „dobíjí“ i proto, že mě na něm většina lidí (= podstatná většina) nekádruje. Hodlám se zachovat stejně, já neumím rozhodnout, jestli se umí o vratislavické chodníky starat lépe pravý, nebo levý. Domnívám se, jsem o tom hluboce přesvědčena, že v tak malé obci by se měli lidé dělit jen na schopné, neschopné a lhostejné. Nehodlám hrát kádrovanou, nenechám se do ní vtáhnout a hodlám jen dobře dělat práci, pro kterou jsem získala důvěru. Všem osmi lidem, kteří s mou nominací souhlasili, děkuji! Budu dobrá a těším se. 🙂

Jana Schlegelová

PS: Záznam zastupitelstva si můžete poslechnout v přehrávači, nebo přímo na stránce mu věnované.

Informace o zastupitelstvu ve Zpravodaji 12-2012

 

(0)(0)

Pravidla diskuze na Našich Vratislavicích vychází z netikety

Nezapomínejte, že na druhém konci diskuze jsou lidé, nikoli počítač. Do diskuze na našem webu se snažte psát to, co byste ostatním dokázali říct i do očí.

Dodržujte obvyklá pravidla slušnosti normálního života. Co je nevhodné v obvyklém životě, je samozřejmě nevhodné i na internetu. Vaše diskuzní příspěvky by se měly vyvarovat nepodložených pomluv a lží. Urážlivé výroky vůči ostatním nejsou vítány. Budeme rádi, když svůj příspěvek uvedete pod svým reálným jménem.

A nakonec - vyhrazujeme si právo vulgární a hrubé výrazy nahrazovat hvězdičkami (vždy s příslušnou poznámkou o redakční editaci komentáře). Nedokážete-li se bez vulgarit vyjádřit, použijte hvězdičky rovnou sami. :-)

Děkujeme Vám, že diskutujete na našem webu a respektujete tyto zásady!

9 komentářů u článku Listopad 2012: Ozvěny ze zastupitelstva

 1. V hlavním článku jsem nezmínila, že 2406 kč za faktury tajemník vysvětlil anonymizací jmen fyzických osob, ta je ale, jak jsem uváděla v minulém článku na tomto serveru, nemístná... Uvidíme dál.
  A v komentáři bych se chtěla pozastavit ještě nad jednou věcí (ohledně toho kontrolního výboru). Přemýšlím nad tím od středy. Je vůbec správné, že si p. Skalická (a celá TOP 09) musí navrhovat nástupce odstoupivšího pana Petráska (taky za TOP 09) formou protinávrhu na zastupitelstvu? Nemělo by platit odstoupí-li někdo navržený tím, ten si sám navrhne rovnou nástupce? Hmmm? Co? Nevím, ale nějak se mi tahle snaha TOPku vynechat nezdá...

  (0)(0)
 2. A ještě k tomu zpravodaji, jedna věc mě "vytáčí" a mrzí... Ono se na zastupitelstvu rozhoduje skoro pravidelně, že támhle máme platit tomu miliony, tamtomu miliony a támhle nám hrozí tahle pokuta.. A někdo v redakční radě rozhodl, že tomu občané nechtějí rozumět, tak proč by o tom měli číst... Srovnejte to s libereckým zpravodajem, ač vím, že má taky své podstatné mouchy, člověk se tam aspoň dozví, že jsme zastavili arénu, že tenhle tvrdí, že to nevadí, že tamti si furt na něco nadávají. 🙂 Zkrátka aspoň člověk po přečtení zpravodaje zjistí, že se asi něco děje. A když chce, pátrá dál a udělá si na věc už názor svůj... Vratislavičákům je tohle právo nějak odepřeno, přijde mi... A člověk fakt musí a na to zastupitelstvo jít. Což ve chvíli, kdy si myslí, že vše je růžové, udělá bohužel málokdo. Začarovaný kruh, jednou najdeme cestu ven, musíme.

  (0)(0)
 3. Pavel Sucharda

  Vážená paní,smekám před Vámi!Myslím,že je to práce na delší dobu.Na dobu,kdy si občané obcí,měst,státu konečně uvědomí,jaké dědictví tu hodlají zanechat svým potomkům.Ke Zpravodaji,jako daňový poplatník s tím také nesouhlasím aby se v této skladbě prezentoval.Připomíná mi léta za "komára",když všechno bylo "krásné a bez chyb".Kdo dychtí po takových plátcích,ať si je vydávají v elektronické podobě.Internet je dostupný snad už všude.A na závěr?Kam šlápne bota odeesáka,tam sto let tráva neporoste!

  (0)(0)
  • 🙂 Dobrý den, díky za osobní pochvalu a názor na Zpravodaj. Budeme je sbírat a pokusíme se s tím nějak pracovat. Pokud jde o celkové "poslání" tohoto projektu, tj. trochu probudit ve vratislavických zájem o místní dění, máme pravdu, že to je opravdu běh na dlouhou trať. Ale mám-li mluvit za sebe, jsem člověk trpělivý a věřím tomu, že i když to půjde pomalu, půjde to dobrým směrem. A to je hlavní! Pomoct nám může každý, i Vy! A to tak, že se přijdete někdy podívat na jednání zastupitelstva osobně (pokud jste tak již učinil, jenom dobře!). Mi někdy přijde, že ve Vratislavicích to není tak jednoduché, tráva není někdy tak zelená, a nebe není někdy tak modré. 🙂 Radši hodnotím lidi. 🙂

   (0)(0)
 4. Pavel Sucharda

  Zdravím,za tu poslední větu se omlouvám,zní moc expresívně.Jistě,jsou zkrátka lidé dobří a ti druzí.Bohužel,v této zemi přetrvává systém v partajnictví,kde je celkem rychlejší možnost se dostat ke zdroji.Tak je zatím systém nastaven.Lidé se bojí,bojí se o práci.To je hlavní důvod proč se nebráni.Já to vidím u nás v zaměstnání,ačkoliv pracují v hrozných podmínkách,jsou zticha,jdou na porážku,jako ovce.Snažím se v nich probudit zájem,jsou svázáni nájmy,půjčkami,závazky.Bojí se,že skončí na ulici.Bude to tvrdá práce.

  (0)(0)
  • Ju, to bude... Jeden člověk, kterého si velmi vážím, nám (myšleno libereckým aktivistům) kdysi řekl, že my (jako lidi) jsme jediný, s čím si jakákoli vládnoucí garnitura neumí poradit. Stojíme mimo předepsaná schémata. Jen si to někdy neuvědomujeme. Vždycky si vybavím tenhle obrázek - http://nasevratislavice.cz/wp-content/uploads/2012/12/lide-netusi-jakou-maji-moc.jpg
   Jen upozorňuji, že tohle platí obecně, nemířím tím nutně na Vratislavice... Každopádně nejhorší ze všeho je apatie...

   (0)(0)
 5. Pavel Felgr

  Pavel Sucharda: Kdyby byli všichni zastupitelé za ODS v Liberci stejní jako pánové Braun nebo Sýkora ve Vratislavicích, to by byl úplně jiný Liberec.

  (0)(0)
 6. Jan Votruba

  Technické: Chvályhodné, pí Hoření (p. Hoření je také přípustné, ale evokuje to pana Hoření, pí je jednoznačné), byly dovoleny výbory.
  Ad zpravodaj - asi bude vhodné definovat, co je politické a co apolitické. Možná z toho bude zřejmější, že tohle hlavní problém informování nebude. Správa věcí veřejných je jistě věc politická. Jde možná spíš o to, aby byly vždy slyšeny názory všech barev. Myslím si Jano, že svět pravdou neporazíš (porazit čímkoli svět by asi bylo kontraproduktivní), ale nepochybně mu jí velmi prospěješ, jako každý, kdo ji žije. A kdo v ní tedy i koná.
  To PS: Za každé interpunkční znaménko patří mezera. Jinak hodnotím web i informace a diskusi pozitivně. Má to smysl :-).

  (0)(0)
 

 
 
previous next
X