Komunální volby se blíží rychleji, než si uvědomujeme

Vyberte audiozáznam, který chcete načíst do přehrávače.

previous next
 

Ano, je to tak. Ani se nenadějeme, prázdniny tu budou co nevidět, děti si je ani neužijí jak rychle uběhnou, lidé se vrátí z dovolených a už budou otravováni volební kampaní do komunálních voleb. Zase je někdo bude otravovat svými volebními programy a nutit je přemýšlet o tom, koho by měli zvolit? No není to otrava? Vždyť neustále volíme nějaké politiky, abychom se o nic nemuseli starat a oni za nás rozhodovali, tak jak si myslíme, že by měli.

Politiky volíme, aby nás (ostatní občany) zastupovali a řídili věci veřejné ve smyslu obecného prospěchu tj. prospěchu většiny občanů. No ale i politici jsou lidé, a když se nebudeme zajímat, co vlastně dělají a tím je kontrolovat, jak plní své volební sliby (pro ty jejich sliby, co pro nás zařídí, jsme je přeci volili, ne?), tak si budou dělat to, co je výhodné pro ně. Sobectví je prostá lidská vlastnost, ale tu by měl politik (který se slibem zavazuje pracovat ve prospěch společnosti, ať už obce nebo republiky) potlačit. A v tom je podstata věci. Kdo v sobě neumí popřít záporné lidské vlastnosti, nechce pochopit, že politik má sloužit občanům, neměl by být politikem, a nebo by neměl být občany zvolen.

Nezajímám-li se jako občan průběžně o činnost politika, jeho hlasování, okolnosti s tím spojené a praktické důsledky jeho působení na život občanů, hospodaření obce nebo státu, pak si nemohu utvořit svůj vlastní názor a jsem lehce ovlivnitelný volební kampaní, nesplnitelnými volebními sliby. Neboť ve volbách se o hlasy voličů ucházejí i tací, kteří v politice vidí ne poslání, ale podnikání, a tím zisk pro sebe. A není pro ně problém v rámci stranických kandidátek se „dostat k lizu“.

No a protože zájem občanů o dění (rozuměj politiku) v našem městském obvodě je minimální (což vidíme na tom, kolik lidí se zúčastňuje jednání ZMO), pak mají tito „političtí podnikatelé“, kteří svými populistickými sliby nalákali a ještě nalákají občany, šanci být zvoleni. A tím se z občanů stanou zase na čtyřleté volební období OVČANI (znám i horší výrazy, jaké někteří zastupitelé používají pro označení voličů). Dokud občané budou nechávat ze sebe dělat „ovčany“, tak bude jejich důvěra (hlasy) a jejich daně zneužívány ve prospěch jedinců – politických podnikatelů.

Petr Jeništa, 17. března 2014.

(0)(0)

Pravidla diskuze na Našich Vratislavicích vychází z netikety

Nezapomínejte, že na druhém konci diskuze jsou lidé, nikoli počítač. Do diskuze na našem webu se snažte psát to, co byste ostatním dokázali říct i do očí.

Dodržujte obvyklá pravidla slušnosti normálního života. Co je nevhodné v obvyklém životě, je samozřejmě nevhodné i na internetu. Vaše diskuzní příspěvky by se měly vyvarovat nepodložených pomluv a lží. Urážlivé výroky vůči ostatním nejsou vítány. Budeme rádi, když svůj příspěvek uvedete pod svým reálným jménem.

A nakonec - vyhrazujeme si právo vulgární a hrubé výrazy nahrazovat hvězdičkami (vždy s příslušnou poznámkou o redakční editaci komentáře). Nedokážete-li se bez vulgarit vyjádřit, použijte hvězdičky rovnou sami. :-)

Děkujeme Vám, že diskutujete na našem webu a respektujete tyto zásady!

Jeden komentář u článku Komunální volby se blíží rychleji, než si uvědomujeme

  1. K tématu připojuji tématický odkaz, na jeden existující aktivistický projekt. 🙂 http://www.slibujeme.cz/

    (0)(0)
 

 
 
previous next
X