Komunální volby se blíží, 7. část – Volební programy

Vyberte audiozáznam, který chcete načíst do přehrávače.

previous next
 

A již je to tady, konečně nám volební strany předložily své volební programy se sliby a žádají po nás, občanech – voličích, své hlasy. Tak si jejich předvolební sliby projděme.
PRO Sport a Zdraví (vol.č.5) – Motto na volebním programu: „Čím jsme dnes, je výsledek minulosti. Kým budeme zítra, záleží na dnešním rozhodnutí“ je pro mne trochu zmatečné, nevím KOHO se dnešní rozhodnutí týká ? Voličů nebo kandidátů? Nicméně, v čele se současným starostou Alešem Preislerem, předkládá občanům v širokém a rozsáhlém programu poměrně splnitelé sliby ze všech oblastí komunálního života. Všechny ty body programu ale bohužel vytvářejí takovou trochu neuspořádanou všehochuť. Jistě si v ní ale někteří občané najdou své priority, pro které je budou volit.
Občanská demokratická strana ( vol.č.9) ve svém volebním letáku zrekapitulovala, co se jí během pouze jednoho roku od sesazení Lukáše Pohanky a tím získání možnosti spoluřídit MO podařilo a co případně již rozpracovaného dotáhla do konce. Její nabídka voličům „CO PLÁNUJEME DO BUDOUCNA“ je velmi pragmatická, jednotlivé body dobře volené. Ve zdůrazněných oblastech, které naznačují koncepční přístup, se postupně zaměřuje na všechny věkové generace a uvidíme, zda členové rady MO (pánové Braun a Sýkora) svými činy, jednáním a zásluhami pro obec přesvědčí občany, že jsou ti praví na svém místě.
ČSSD (vol.č.4), s volebním letákem hezky nazvaným Vratislavická čtyřka (škoda jen, že na titulní straně nejsou zobrazeni čtyři, ale pouze tři první kandidáti, jinak by to by hezký slogan) se hlavně presentuje svým ideologickým zaměřením. Protože v minulém volebním období měla tato strana problémy s působením svých zastupitelů a tudíž i s jejich výsledky, nemůže se o ně opřít, a proto jsou i její sliby – kromě jednoho konkrétnějšího – všeobecné. Zabere její rétorika s obsahovou náplní spíše vhodnou pro parlamentní volby na „obyčejné“ občany? Věřme, že ano.
Starostové pro liberecký kraj (vol.č.2) jsou samozřejmě vedeni do předvolebního boje bývalým starostou Lukášem Pohankou. Jako zkušený (možná až příliš) politik dobře ví, na jaké volební sliby a s jakými spolukandidáty lze nalákat občany na vějičku. Více jak polovina slibů je vybudování, rekonstrukce … prostě investování (jako v minulosti rozhazování peněz). Trochu rozporuplný s činy L.Pohanky v minulosti je volební slib „Realizace konceptu malých specializovaných obchodů v centru obce“, nebo možná to do sebe nějak vnitřně zapadá….Mám na mysli podepsání nevýhodné smlouvy MO s Tescem.
Volba pro Vratislavice (vol.č.3) je nový subjekt ve vratislavickém politickém spektru. Takže nemůžeme porovnávat, co udělali kandidáti za tuto stranu v minulosti, ale pouze co nám slibují do budoucna. Volební program je obsahově velmi podobný předchozí volební straně, ale samozřejmě se kandidáti především obrací na své spoluobčany v lokalitě „Nové Vratislavice“. Čímž je asi myšleno nové sídliště u Zeleného údolí pod domovem důchodců Marta.
Volební programy dalších stran se bohužel ke mně ještě nedostaly.
Shrnu-li všechny volební programy do jednoho celku a vše co, nám politici slibují, by se zrealizovalo, pak bychom si žili ve Vratislavicích jako v ráji. Vyvstává mi okamžitě otázka, za co? Finanční zdroje ve formě daňových příjmů to nejsou schopny pokrýt a na prodej už toho moc nezbylo, díky intenzivnímu prodeji majetku MO v letech 2008 -2013 v dobách vlády našeho usměvavého, dámám sympatického, bývalého starosty L. Pohanky.
Takže závěrem vážení spoluobčané, myslíte si, že lze z nabídky vybrat někoho, kdo má koncepční představu o rozvoji našeho městského obvodu, kdo dosud ještě morálně nezklamal a za kým jsou vidět sice skromné, ale za to efektivní výsledky hospodaření a řízení MO ?
Ing.Petr Jeništa

(0)(0)

Pravidla diskuze na Našich Vratislavicích vychází z netikety

Nezapomínejte, že na druhém konci diskuze jsou lidé, nikoli počítač. Do diskuze na našem webu se snažte psát to, co byste ostatním dokázali říct i do očí.

Dodržujte obvyklá pravidla slušnosti normálního života. Co je nevhodné v obvyklém životě, je samozřejmě nevhodné i na internetu. Vaše diskuzní příspěvky by se měly vyvarovat nepodložených pomluv a lží. Urážlivé výroky vůči ostatním nejsou vítány. Budeme rádi, když svůj příspěvek uvedete pod svým reálným jménem.

A nakonec - vyhrazujeme si právo vulgární a hrubé výrazy nahrazovat hvězdičkami (vždy s příslušnou poznámkou o redakční editaci komentáře). Nedokážete-li se bez vulgarit vyjádřit, použijte hvězdičky rovnou sami. :-)

Děkujeme Vám, že diskutujete na našem webu a respektujete tyto zásady!

3 komentářů u článku Komunální volby se blíží, 7. část – Volební programy

 1. Pavel Regner

  Osobně se těším kolik hlasů dostane vratislavická ČSSD v čele s Pavlem Jeništou. Nejsem voličem ČSSD, ale znám hodně jejich voličů a svým způsobem jim rozumím a jejich volbu respektuji. Ale nedovedu si představit, kdo může jim dát hlas po zkušenosti s volbami 2010. Kde má volič jistotu, že zase hned po volbách někdo neodstoupí v zájmu vítězné koalice. Dovedu pochopit odstoupení v průběhu volebního období. Pro zastupitele se mohou konat zasedání pro něj v nevhodném čase, může mít rodinné problémy, zjistí, že se cítí zbytečný, nebaví ho to.. co já vím. To jsou důvody, které přináší život. Nemusím s nim souhlasit, ale dají se pochopit. Ale odstoupit před ustavující schůzi je dost velká zrada na volicích. Zejména po přečtení předvolební brožury ČSSD Vratislavice 🙁

  (0)(0)
 2. Pavel Hrstka

  Vada systému, nebo voličů ?

  Volby jsou stále větším útokem na voliče, kteří mnohdy bývají ze své strnulé letargie v pohodlí svých domovů rušeni mediální masáží a vyžadováním k někomu se aspoň jako přidat a hlavně jít volit.

  Nedávno mě přímo v bytě oslovila paní Tarabová, jako plánovaně řadu sousedů přede mnou a posléze i za mnou, coby svého potenciálního voliče. Krátce se mi představila, vysvětlila mi že kandiduje za vlastní občanské hnutí ve Vratislavicích a rozprostřela mi body svého volebního programu. Vše vypadalo velmi přesvědčivě, logicky a přívětivě:
  Paní Tarabová by chtěla prosadit na sídlišti "Seniorů" hřiště pro odrostlejší mládež včetně přináležející možnosti pro maminky dát si kafe, nebo jiné vhodné občerstvení. Namítnul jsem, že jedno dětské hřiště už tady funguje a vzhledem k mému dobrému výhledu mám za to, že i dobře. Dozvěděl jsem se, že maminky se svými ratolestmi jsou na něm často sprostě atakovány právě odrostlou mládeží.
  A pak jsme začali diskutovat:
  Pochválil jsem ji jednoduchý a srozumitelný volební program, proto i dosažitelný, ale také jsem se ji zeptal, zda si zároveň uvědomuje možnost své příliš malé role v ZMO na to, aby svůj program prosadila a své voliče vlastně neúmyslně neobelhávala. V dobrém jsme se rozešli a já ji popřál volební úspěch.
  Po jejím odchodu jsem si uvědomil, že někde v systému bude strašlivá a nebezpečná chyba. Podobné srozumitelné programy vymýšlí řada stran, ale která z nich je schopna přesvědčit voliče například o zoufale potřebné opravě vodovodního řadu a kanalizace na sídlišti Nad Školou ? Opravě tak drahé, že může zhatit jiné cíle ? Která z nich přesvědčí voliče o důležitosti opravit mosty přes Nisu ? A hlavně, která do takového přesvědčování bude mít vůbec chuť a odvahu ? Protože na to se chytají voliči dost špatně. Jednoduchý, srozumitelný cíl, rychle a snadno dosažitelný, který už už všichni chtějí, na úkor budoucnosti kvality života. Nejdřív jsou důležité základní funkce obce. Až potom si můžeme vymýšlet třešničky na dortě.
  Například bývalý starosta Pohanka ve svém volebním programu slibuje něco podobného. Vznik sítě malých obchůdků ve Vratislavicích. I proto zřejmě demonstrativně na autobusových zastávkách po vzoru pana Babiše rozdává pečivo, či co. Při tom po jeho vládě bylo zjištěno, že revize veřejného osvětlení je dávno propadlá a o novou se nikdo nestaral. Další příklad, jak jednoduchý a účinný populismus snadno vítězí nad kompetencí a odpovědností. Je to systémová vada ? Nebo je to všechno v lidech ?

  (0)(0)
 3. Ing.Petr Jeništa

  K otázce Pavla Hrstky: Volební systém je demokratický systém a každý systém se dá obejít! Tak jako politici schvalují zákony s vědomím, jak je sami obejdou, tak je to i s tímto systémem. Existuje lepší systém? Je to v lidech - voličích či politicích ? To je jako hledat řešení kvadratury kruhu....

  (0)(0)
 

 
 
previous next
X