Jsme skutečně proti p. Pohankovi?

Vyberte audiozáznam, který chcete načíst do přehrávače.

previous next
 
Foto: Liberecký deník / Petr Šimr

Foto: Liberecký deník / Petr Šimr

(Poznámka: Tento článek je součástí Vratislavického zpravodaje 5/2014. Zde jej uveřejňujeme kvůli možnosti křížového odkazování v textu a zároveň tak umožňujeme svobodné reakce v komentářích k tématu.)

Vážení spoluobčané, jsem předsedkyní spolku Naše Vratislavice, ten si dal za cíl sdružit občany s aktivním zájmem o komunální politiku v našem obvodu. I my často slýcháváme fráze typu:

„Co máte proti p. Pohankovi?“

„On se snažil, Vratislavice jsou díky němu tak krásné.“

„Vy umíte jen kritizovat.“

Spolek jsem kdysi zakládala se slovy: „Budeme-li aktivní my, občané, přežít lze s každým (myšleno starostou).“ A asi není náhoda, že  spolek působil trochu „protipohankovsky“. Odmítám ale tvrzení, že to bylo (a je) samoúčelné. Spojil lidi s nějakou zkušeností. Některé zkušenosti převáží. Nebudu mluvit za jiné, povím Vám svůj příběh.

Zastupitelstva jsem začala pravidelně navštěvovat v tomto volebním období. Mé první zděšení přišlo, když do Liberce v předložených pokynech k tvorbě návrhu územního plánu měla putovat bytová zástavba nad koupalištěm – v přímém rozporu s usnesením vratislavického zastupitelstva! Dodnes nevím, jestli to ze strany p. Pohanky bylo lajdáctví (jako starosta Vratislavic, navíc liberecký zastupitel, si toho při řádném výkonu svých funkcí nemohl nevšimnout), nebo nějaký prapodivný úmysl. Když jsem se jindy informovala, jak je možné získat zápis ze zastupitelstva, odpovědí mi byl shluk protizákonných nepravd. To tehdy jsem si řekla dost a založila portál NaseVratislavice.cz. To aby tato skutečnost (a jí podobné) opustila zasedací místnost se čtyřmi posluchači. Byla a jsem ale typ člověka, který si problémy nejradši řeší „doma“. Pomoc z venčí (tehdy Libereckého deníku) jsem využila jen jedinkrát a to v případě nově navrhovaného jednacího řádu, který měl za cíl omezit přístup občanů na zastupitelstvo. Zkouším si dnes, v době, kdy návštěvnost zastupitelstva a zájem občanů o věci veřejné roste, představit, jaké by to bylo, kdyby skutečně došlo k jeho prosazení. Naštěstí (i pro Vás) nedošlo! Pamatuji i časy, kdy bylo úspěchem uveřejnění jediné věty ze zaslaných občanských příspěvků do Vratislavického zpravodaje! Všechno tvoří historii webu našeho spolku a přesahuje možnosti tohoto příspěvku, nechť tedy zvídavý čtenář pátrá dále sám.

Nechtěla jsem moc (moje spory byly s problémy typu nevýhodná smlouva s řetězcem Tesco nebo nekompletně proplacené dotace na Sokolovnu, zcela malicherné). Nechodila jsem do nich s tím, že chci „válčit“. Vždycky jsem chtěla jen, aby Vratislavice fungovaly lidsky a normálně. Nebyla jsem to já, kdo „byl proti p. Pohankovi“. Byl to p. Pohanka, kdo byl proti mně, nám (i Vám).

Dnes můžete do Zpravodaje psát protichůdné názory a dočkáte se uveřejnění. To má samozřejmě zcela zásadní podíl na větším zájmu občanů o věci veřejné. Přibyly drobnosti, které zlepšují/zlepší náš život k lepšímu – právní poradna zdarma, zastupitelstvo v kulturním domě, knihovnou ožije i „mrtvý“ kulturák a s tím se současně vyřeší i problém nedostatků školek. Přitom celkem „za kačku“! Správa obce není zdaleka jen o megalomanských projektech, nestojí vždycky stamiliony (i p. Pohanka si na velkolepé projekty, které z podstatné části jen zdědil, nevydělal). A někdy dokonce (funguje-li správně) se jeví jako soubor málo viditelných samozřejmostí.

Spousta z Vás je s aktivním zájmem o obec v začátcích a nevíte, co vím já (my). Můj příběh jste nežili. Já ale ano! Místo zkratkovitých soudů, kdo stál proti komu, stavte si vytrvale svůj příběh – postavený na faktech a pravdě. Vyslyšíte-li mě alespoň v intencích mé poslední věty, budu spokojená.

Jana Schlegelová, předsedkyně Naše Vratislavice z.s.

17. dubna 2014.

(0)(0)

Pravidla diskuze na Našich Vratislavicích vychází z netikety

Nezapomínejte, že na druhém konci diskuze jsou lidé, nikoli počítač. Do diskuze na našem webu se snažte psát to, co byste ostatním dokázali říct i do očí.

Dodržujte obvyklá pravidla slušnosti normálního života. Co je nevhodné v obvyklém životě, je samozřejmě nevhodné i na internetu. Vaše diskuzní příspěvky by se měly vyvarovat nepodložených pomluv a lží. Urážlivé výroky vůči ostatním nejsou vítány. Budeme rádi, když svůj příspěvek uvedete pod svým reálným jménem.

A nakonec - vyhrazujeme si právo vulgární a hrubé výrazy nahrazovat hvězdičkami (vždy s příslušnou poznámkou o redakční editaci komentáře). Nedokážete-li se bez vulgarit vyjádřit, použijte hvězdičky rovnou sami. :-)

Děkujeme Vám, že diskutujete na našem webu a respektujete tyto zásady!

3 komentářů u článku Jsme skutečně proti p. Pohankovi?

 1. Zaujala mě věta v témže Zpravodaji od Ing. Petra Balhara: "Můj subjektivní názor je, že obec dříve lépe fungovala a lépe se v ní žilo, než nyní, kdy je obec rozhádaná."

  Asi žiju jinde. Tahle obec byla rozhádaná (v politickém smyslu slova) mnohem dřív. Není to něco, co se objevilo s odvoláním p. Pohanky. To jen dřív se o tom nepsalo a prezentovala se jen jedna pravda - a zní pak plynuly podobné subjektivní názory. Ach jo...

  (0)(0)
 2. Mimochodem, připomínám všem čtenářům, chcete-li například diskutovat i pod svými příspěvky ve Vratislavickém zpravodaji (a nejen těmi, tvořivosti se meze moc nekladou - http://nasevratislavice.cz/members/napoveda/), není nic jednoduššího, než nám dát echo (případně s přílohou obsahující text) na emailovou adresu jana@nasevratislavice.cz, zveřejníme je bez dlouhého otálení jako samostatné příspěvky pod Vaším jménem...

  (0)(0)
 3. Jan Votruba

  Těší mě a vzhledem k „věku“ Jany Schlegelové dává naději do budoucna to, co a jak občansky dělá ona a ostatní v NV. I to, že jsou Vratislavice součástí Liberce (byť z mého pohledu poněkud nestandardní). Dobrá cesta - myslím. 🙂

  (0)(0)
 

 
 
previous next
X