Čím jsou dnešní Vratislavice?

Vyberte audiozáznam, který chcete načíst do přehrávače.

previous next
 

(Jsou ještě naše, nebo zájmových politických skupin?)

Systém demokracie i se svými chybami si zaslouží jen skutečně svobodná společnost přímých, odpovědných, ohleduplných, tvořivých a odvážných lidí. Demokracie je jako vzácná léčivá bylina, která v nevhodném prostředí hyne, ale může také zneužíváním působit jako jed.

Čím jsou vlastně dnešní Vratislavice?

Zdravou společností zralých občanů, schopných rozpoznat lživá pozlátka různých hochštaplerů a postavit se na správnou stranu demokracie a rozvoje obce? Nebo společností unavených a apatických lidí, majících možná panické obavy z vláčení svého jména veřejnými, často neslušnými a útočnými diskusemi na různých úrovních? Či společností lidí, kteří se svými úspěchy domohli relativní svobody za hradbami svých majetků?

Nedávno jsem se osobně přesvědčil, že jsou to ale možná Vratislavice občanů lhostejných, kteří mají svou lhostejnost jako ochranný štít před obtížně rozpoznatelnou lží. Lží odborně připravenou a často velmi přesvědčivou. Může být lež nástrojem zdravého rozvoje a kdo v naší obci vlastně lže?

Lhostejnost není tím správným obranným štítem, i když ležícím všude kolem nás a tak snadno použitelným. Jedinou správnou obranou před lží je stálé hledání pravdy ustavičnou kontrolou, jak zastupitelé, kterým jsme u voleb svěřili hospodaření a rozvoj obce, plní své volební sliby.

Pokud dnes jako voliči nejsme spokojeni s vývojem situace u nás v obci, ať z jedné, či druhé strany, je nutné hledat chybu především u sebe a zároveň hledat způsob nápravy.

Za sebe bych si moc přál, aby se lidi u nás vzpamatovali, aby přestali pasivně vyčkávat, kdo jim co naservíruje do poštovní schránky. Aby chodili na veřejná zasedání našeho zastupitelstva a formovali si názory na obecní politiku podle osobních zážitků. Bylo by to oboustranně velmi výchovné a v důsledku v rozvoji obce brzy citelné.

Zkusme si uvědomit, že zastupitelstvo je jen jednou za měsíc, ale jeho rozhodnutí na nás mohou dopadat měsíce a roky. Necháme-li zastupitele bez dozoru, mohou své postavení nadužívat, zneužívat a někteří se v zastupitelstvu nevhodně zabydlí na dlouhá léta a parazitují a parazitují.

Nevěřme upřímnosti různých novoročenek, líbivým dopisům rodičům malých dítek a účelovým občasníkům. Sdělujme si své důležité názory prostřednictvím obecního zpravodaje, který by nám měl sloužit nejen sděleními o úspěších vedení obce, ale zejména by nás měl informovat o stavu a záměrech dalšího rozvoje.

Pavel Hrstka, 19. dubna 2014.

(0)(0)

Pravidla diskuze na Našich Vratislavicích vychází z netikety

Nezapomínejte, že na druhém konci diskuze jsou lidé, nikoli počítač. Do diskuze na našem webu se snažte psát to, co byste ostatním dokázali říct i do očí.

Dodržujte obvyklá pravidla slušnosti normálního života. Co je nevhodné v obvyklém životě, je samozřejmě nevhodné i na internetu. Vaše diskuzní příspěvky by se měly vyvarovat nepodložených pomluv a lží. Urážlivé výroky vůči ostatním nejsou vítány. Budeme rádi, když svůj příspěvek uvedete pod svým reálným jménem.

A nakonec - vyhrazujeme si právo vulgární a hrubé výrazy nahrazovat hvězdičkami (vždy s příslušnou poznámkou o redakční editaci komentáře). Nedokážete-li se bez vulgarit vyjádřit, použijte hvězdičky rovnou sami. :-)

Děkujeme Vám, že diskutujete na našem webu a respektujete tyto zásady!

29 komentářů u článku Čím jsou dnešní Vratislavice?

 1. Pavel Hrstka

  Jistě jako mnoho jiných i já byl "postižen" Vratislavickým Občasníkem č.2 dua Pohanka & Mejsnar. A nechtíc přiznávám, že tři věci mě překvapili. (Kromě nevkusné fotografie Pohanky, na které se tváří, jako by chtěl vystoupit ke mě do obýváku a fota rozesmátého ekologa "mloka" Mejsnara)
  a) Motivace tak urputného boje se snahou dokazovat neposkvrněnost poskvrněného Pohanky a spol. Ta je v mých očích přiznáním a současně bojem o koryto, za které MO Vratislavice zřejmě považují. Zajímavý by zajisté byl i opětovný komentář hejtmana Půty.
  b) Proti č.1 potlačení zbabělosti podepsat se. Nyní je alespoň tato formální slušnost k osloveným naplněna.
  c) Článek bývalého tajemníka úřadu Ing. Žďárského, ve kterém komentuje závažnost současné personální situace MÚ.
  Překvapením pro mě stále je jeho dobrovolná rezignace, které ovšem předcházely rozepře se zastupitelem Jechem, plné hrozeb soudního řinčení. V těchto souvislostech pro mě zůstává celá věc jaksi ponurou. Navíc se nabízí, zda nešlo o únik před nepříjemnými otázkami, stejně jako u vedoucího technického odboru, který rovnou ochořel a nezmohl se ani na tu rezignaci. Jenom z nového místa - na magistrátu ML - oznámil ukončení PP na úřadu MO. Zde by jistě v duchu pohankovské slušnosti bylo na místě mu popřát k - vítězství ve výběrovém řízení ? - hodně úspěchů na novém působišti. (pánbůh s námi) O čem vypovídá těmito lidmi zahájený rozpad velitelského sboru gen.Pohanky ?
  Nicméně článek pana Ing.Žďárského, je-li skutečným autorem, obsahuje informaci, se kterou mám sám potíž. Hovoří o jakési tiskové mluvčí, která kromě jiného má vytvářet dobrý mediální obraz o novém vedení. Nikoho takového jsem na webu MO v organizační struktuře nenašel, byť jsem na zastupitelstvu zaregistroval pohyb neznámé dámy / slečny. Zmínka autora o jejím pracovišti v kanceláři starosty opět zavání další . . ?

  (0)(0)
 2. Jan Votruba

  Pane Hrstko,
  děkuji za „apelační“ věcný a srozumitelný článek. Jen na konci věty „Zkusme si uvědomit, že zastupitelstvo je jen jednou za měsíc, ale jeho rozhodnutí na nás mohou dopadat měsíce a roky.“ mi chybí slovo „desetiletí“. Je tam plně na místě.
  Jiřina Šiklová: „Demokracie je to, co do ní dáváme. To je o těch lidech.“
  Jan Sokol: „…nic se neděje samo do sebe. My přece nejsme diváci, kteří sedí pohodlně na tribuně a sázejí na to, který kůň vyhraje. My sami jsme aktéři. Všichni sedíme v lodičce a sjíždíme peřeje. Co bude, hodně závisí na tom, jak budeme my sami pádlovat.“
  Vladislav Chvála: „Vzájemnou důvěru rodí diskuse a hledání řešení.“
  František Koukolík: „Systém, který se neumí zbavit svých parazitů, je odsouzen k zániku.“

  (0)(0)
  • Pavel Hrstka

   Pane Votrubo, s těmi citáty to je ošemetná věc, protože si je lze vykládat i jinak.
   Jan Sokol - obávám se, že přesně tak svou roli v systému mnoho voličů chápe. Jsou diváky na tribuně a sázejí na své koně. Další jsou přesvědčeni, že ať pádlují sebevíc, kormidelníci to vždy nějak po . . ou.
   Vladislav Chvála: A co s tím, když huť diskutovat a hledat řešení má pouze jedna strana ?
   Dobrými asi jsou jen ty od paní Šiklové a od pana Koukolíka. Je to pořád o lidech. Bohužel, pořád o nich a bez nich.
   Proto si myslím, že úvahy a řečnění o systémech jsou bez polemiky a diskuse s voliči akademicky bezzubé. Ovšem záměrné potlačování diskuse s občany a její nahrazování všelijakými propagačními novoročenkami apod. je nepřípustným zlem a zločinnou zvráceností.

   (0)(0)
 3. Jan Drozd

  Jen doufám, že v květnovým zpravodaji nenajdu reakce na druhý občasník. Jediný efekt, který tahle trapná přestřelka má je ten, že lidi na podzim nebudou mít koho volit.

  (0)(0)
  • Petr Jirásko

   Nemyslím si, že jde o trapnou přestřelku. Je to nutné hledání pravdy. Někdo tu přece lže!!! Je třeba oboustranně napsané argumenty (zpravodaj/občasník) postavit proti sobě – třeba dotazem na zastupitelstvu. Jinak se pravdu nedozvíte.

   (0)(0)
   • Jana Hladíková

    Pane Jirásko, budete tu pravdu opravdu hledat? Bylo by výborné, aby se pravdu dověděli všichni občané. V posledním čísle opět se opíráte do pana Pohanky a jeho budování Kultu osobnost a uvádíte počet 5 vytištěných fotografií v dvojčísle 07/08 VZ. POZOR nový starosta buduje též dle Vás a Vašich měřítek Kult osobnosti, neboť v poslední čísle VZ má 5 fotek a nikdo jiný ze zastupitelsta se ve VZ neprezentuje. Kam se na něho pan Pohanka hrabe, 5 fotek ve dvojčísle proti 5 fotkám v čísle jednom. Co Vy na to??? Můžete mi to prosím trochu vysvětlit? Ráda bych věděla Váš názor. Cenzura též v současnosti ve VZ funguje skvěle, to mám z vlastní zkušenosti.
    Děkuji za odpověď.
    Jana Hladíková

    (0)(0)
    • Petr Jirásko

     Paní Hladíková!
     Předpokládám, že chápete, kdy jsem článek psal, kdy byl otištěn a s jakými souběžnými informacemi. Máte plné právo upozornit na začátek budování kultu osobnosti pana Preislera a sledovat další vývoj. Až dosáhne jeho kult úrovně pana Pohanky, bez váhání to pranýřujte! Já se přidám. Ale myslím si, že to pan Preisler tak daleko nedotáhne, laťka je nasazená příliš vysoko.

     (0)(0)
    • Petra Jirásková

     Paní Hladíková, reaguji na zmínku o cenzuře v současném Vratislavickém zpravodaji (VZ) ve Vašem komentáři. Všimla jsem si, že Vaše reakce na článek pana Jeništy ohledně rušičky odposlechů byla ve VZ zkrácena. Nicméně pořád si myslím, že je rozdíl mezi zkrácením příspěvku při zachování jeho podstaty a situací, kdy článek není uveřejněn vůbec nebo když z celého článku zůstane např. jen jedna věta, navíc bez poznámky „redakčně kráceno“. Více o případu zde: http://nasevratislavice.cz/o-clanku-ktery-nevysel/
     Proto mi třeba stesky ve Vratislavickém občasníku č. 2 o cenzuře v současném VZ připadají poněkud komické. Jinak jsem proti cenzuře každého druhu. Naštěstí na tomto webu nikdo články a komentáře necenzuruje a nezkracuje, ať jsou jakékoliv. Rovněž Vaše reakce na článek pana Jeništy byla zveřejněna celá.

     (0)(0)
    • Petr

     Paní Hladíková, rozumím Vašemu rozhořčení, ale lidi z tohoto spolku nedokáží být objektivní, to se Vám změnit nepodaří. Budou v pozici starosty schvalovat i kriminálníka, jen když jím nebude jejich nepřítel č. 1 - p. Pohanka. Netuším, jestli Vás to uklidní, ale nejste v tom sama, mě se po otevření zpravodaje a přečtení úvodního článku Starosta občanům udělalo špatně, dál jsem se neodvážil. To jak p. Preisler káže o úctě, empatii, morálních hodnotách a společenské úrovni je neuvěřitelné, nepoznal jsem ve svém životě většího lháře a podvodníka, je smutné a zarážející, že se tento lidský parazit může stát starostou, i když všichni dobře víme, kolik získal hlasů a jak toho docílil. PS: mé postavení mě nedovoluje napsat celé jméno.

     (0)(0)
    • Luděk Novotný

     p. Preisler si žádný Kult nevybuduje. Jsem přesvědčen, že jeho snaha je marná a po volbách po něm neštěkne ani pes. Možná kdyby ve Vratislavicích bydlel, nebo v nich měl alespoň trvalé bydliště, nedostal by se mu občasník jen do ruky, ale i do schránky.

     (0)(0)
    • Petr Jirásko

     Anonymní Petře!
     Anonymita je ospravedlnitelná pouze v tom případě, jestliže vede k lepšímu poskytování pravdivých údajů. Informace, které jste poskytl, je pouze snůška vašich osobních invektiv. Vaše … PS: mé postavení mě nedovoluje napsat celé jméno … je ryzí ukázkou anonymní malosti.

     (0)(0)
    • Pane Petře, je obdivuhodné, jak zasvěceně dokážete mluvit o motivaci a cílech členů našeho spolku. Mám-li mluvit za sebe, takových "vizionářů" už jsem pár potkala a většinou byli v odhadech mé motivace a cílů vedle. Přesvědčovat Vás ale nebudu, je to Váš názor a pro mě to není něco, na čem stojí můj svět. Mějte se krásně! 🙂

     (0)(0)
    • Petr

     Tak a je tu nový Preislerův zpravodaj... opět "one man show" a dalších 5 fotek, to se mi zase zvedl žaludek. Ale musím uznat, že se opravdu snaží, teď vytáhl primátorku a ministra vnitra. No nezbývá, než popřát krásný zbytek volebního období, co pro sebe neurve teď, nepovede se mu nikdy. Výstavba knihovny... hřiště, teda jestli dokáží odstranit nejnižší nabídku tak, aby to nenapadl ÚHOZ, a tím by to snad mohlo skončit.

     (0)(0)
    • Luděk Novotný

     Výstavba knihovny? Tuším, že myslíte výstavbu MŠ místo knihovny... mimochodem bude to stavět osvědčená firma Nisainvest... to je ta firma, co nekonečně dlouho staví tělocvičnu a nemá jediného zaměstnance 🙂

     (0)(0)
  • Pavel Hrstka

   Pane Drozd, já se obávám, aby věc už nezašla neřízeně a nezodpovědně příliš daleko. Na konci eskalace a hrocení situace včetně různých televizních reportáží bychom mohli najít asi všelijaké scénáře. Zrušení MO a ZMO by asi byly ty nejméně pravděpodobné a i hloupé, ale ani tomu bych se už nedivil. Jsou to jenom moje subjektivní spekulace, ale přehnaně intenzivní "kampaň za návrat starého vedení" do řízení obce vnímáme asi všichni. Jak zastánci, tak odpůrci pana Pohanky.
   Nezbývá, než se pokusit vyzvat voliče, aby silou svých hlasů za Vratislavice zabojovali. Za Vratislavice bez pozlátek a politických pomníků. Za Vratislavice, ve kterých se dobře žije všem. Za Vratislavice, nikoliv Pohankovice.

   (0)(0)
  • Pavel Regner

   On se vždy někdo najde, kdo bude chtít kandidovat. A třeba se oddělí zrno od plev a bude zvoleno plně nové zastupitelstvo a ze současných členů nepostoupí vůbec nikdo. Vám by to vadilo? Mě možná ne 🙂

   (0)(0)
 4. Jan Drozd

  Jen jsem chtěl říct, že pokud má být novej management lepší než ten minulej, musí už začít pracovat. To, že se hospodařilo špatně už bylo řečeno a já tomu věřím (nevyžaduje to zas takovou představivost; např. kolem kulturáku chodím skoro denně a nevím nic o tom, že bysme měli za humny zlatej důl) ale je na čase se posunout dál. Chápu, že budou volby, ale na nějaký výsledky je času relativně dost. Nebo ne?

  (0)(0)
  • Pavel Regner

   Plně s vámi souhlasím. Fór je v tom, že efekt šetření není vidět hned, kdežto efekt utrácení za cokoliv (tzn za potřebné nebo zbytečné věci)je okamžitě viditelný. Ono i reagovat na poznámky, že se dříve ve Vratislavicích udělal spousta věcí pro lidi a teď se nedělá nic, je těžké. Doma taky když si řekneme, že budeme šetřit, tak trvá nějakou dobu než se to projeví na účtu. Následné utrácení je pak rychlé a viditelné 🙂

   (0)(0)
   • Jan Drozd

    Správně. Ale čím dřív se přestanu zabývat Pohankou, tím víc času mi zbude na práci:-)

    (0)(0)
    • Já bych si to tak v ideálním případě taky představovala... Bohužel je to ale v plné míře aplikovatelné jen v případě, že se všechny (!) strany vzdají nekalých praktik a budou kritizovat skutečně jen to, co si kritiku zaslouží... Pokud se nějaká ze stran snaží "oblbnout" méně zasvěcené (tím myslím občany i ostatní zastupitele atd.), musí se ti více informovaní bránit. Což samozřejmě stojí čas i energii... A je to samozřejmě škoda - pro ně, pro nás, pro všechny... 🙁 K ideálu máme daleko...

     (0)(0)
 5. Luděk Novotný

  Veká gratulace triu Preisler, Braun, Sýkora... odhlasovat si další vícepráce na sokolovně, smekám... v tuhle chvíli vícenáklady vzrostli na 4,5 mil.Kč - samozřejmě jsou hrazeny 100% z rozpočtu obce. Pohanka musí čumět, jak se to dělá. Hlavně ten postup je nádherný, taková česká klasika: Dodavatelem je Nisainvest - p. Kůla (počet zaměstnanců 0), skutečným zhotovitelem je p. Procházka...

  (0)(0)
  • A můžete nám, prosím, objasnit, jak by si se situací poradil kdokoli jiný. Třeba p. Pohanka?
   Pokud se nepletu, za podobu projektu Sokolovna a tudíž za to, co se ve výsledku projevilo jako vícepráce, trio Preisler, Braun a Sýkora nenese odpovědnost. Poučte mě. 🙂

   (0)(0)
   • Pavel Regner

    Jani, neřeš to. Když se plánují velké věci vznikají při nich chyby. Teď je jedno, jestli jsou záměrné nebo jen vzniklé nedopatřením. Tak tomu je i u sokolovny. Současné vedení bude kritizováno tak jako tak. Pokud by chyby neodstranilo, snesla by se něj kritika: podívejte se jak fušersky to nechali postavit, to my bychom na to dohlédli apod. Pokud nechá chyby opravit, bude se muset zvýšit rozpočet a zase bude kritika: na co jdou peníze za více práce, nejdou náhodou někomu do kapsy. Byl přece jasně stanoven rozpočet a ten by se měl dodržet. Takže kritika bude stejně 🙁 Jsem není zvědavý 🙂

    (0)(0)
  • Pavel Hrstka

   Nevím, k čemu gratulovat, pane Novotný. Zda dalšímu megalomanskému projektu sportovního areálu v osmitisícovém městečku za v součtu cca 60 mega, zahrnujícího téměř prvoligové fotbalové hřiště a víceúčelovou sportovní halu - sokolovnu (dokonce už i s parkovištěm pro autobusy), nebo novému vedení, jak uvádíte, že se o něco snaží.Co se ale Pohanky týká, stačí juknout do novinářské historie, kde snadno naleznete foto, na kterém Pohanka ve své oblíbené pozici 21.5.2013 poťukává na základní kámen projektu Sokolovna i s doprovodem i doprovodným textem.
   Na fotce je taktéž jednatel Nisainvestu a v pozadí nesmělá, jako by rozpačitá, komplet rada MO. Takže předhazovat současnému vedení Nisainvest je tak trochu mimo mísu.
   Spíš by bylo na místě se zabývat celou administrativní technologií podobných akcí. Proč nebylo v ceně počítáno s možnými komplikacemi přibližnou rezervou. Jak pak takové akce mohou být vůbec schvalovány a navíc dotovány. Ale radil bych nakouknout pod pokličku konkurenčních bojů a lobbyingu mezi stavebními firmami, než se pustíte do komentářů.
   Položil bych úplně jinou otázku:
   V jakém souladu jsou podobné akce - KD Desítky, Areál na Rozcestí, areál Sokolovna - se situací v obci, ve které nikdo pořádně neví, jak na tom jsou mosty přes Nisu, vodovodní řád a kanalizace na sídlišti na školou, opravy, údržba a budování komunikací a sítí v souladu s ÚP a třeba i obnova zeleně a alejí podél cest. (Nedávno se provalilo, že povinná revize veřejného osvětlení se nedělala 4 roky!)
   Nebo si někdo myslí, že k podpoře a vyhledávání sportovních talentů na obecní úrovni jsou podobná nadstandartní zařízení nutná? (Otěcko Klabzuba by koukal) Co obec dělá pro své důchodce a nemocné ? (kromě několika turistických výletů a opýkání buřtů v parku) Stačí se podívat na stav budovy zdravotního střediska. Hledá někdo s majiteli způsob nápravy? Copak za obecní se dá opravit jenom kostel?
   To jsou pro mě, pane Novotný, důležitější věci.

   (0)(0)
   • Luděk Novotný

    Pane Hrstko, zkuste se zamyslet nad tím, kdo si prosadil firmu Nisainvest. Většinu projektů za Pohanky realizovala Eurovia, najednou se na scéně objevil zadlužený Preisler a tělocvičnu získal p. Kůla - Nisainvest. Slyšel jsem, že to byla Preislerova podmínka, v čemž mě utvrdil i ples úřadu, kde jsem si udělal obrázek, ke komu p. Kůla patří. Tím neomlouvám p. Pohanku, ale největší parazit je pro mě Preisler, jen vyměnil Pohanku za Brauna se Sýkorou. Netuším, co si představujete pod pojmem administrativní technologie… ale to, že investiční akci v takovém rozsahu, získá firma bez jediného zaměstnance, která tělocvičnu prakticky nestaví - to mi hodně smrdí. Jsem velice zvědav, kdo vyhraje výběrové řízení na rekonstrukci fotbalového hřiště, už dvakrát se to nepovedlo, nejen z Pohankova občasníku jsem se dozvěděl, že akci začal vyšetřovat ÚHOZ, proto bylo i napodruhé výběrko zrušeno... že by opět Nisainvest? Pane Hrstko, opravte mě pokud se pletu, ale Rozcestí a Desítky se obešly bez víceprací.

    (0)(0)
    • Pavel Hrstka

     Pane Novotný, pro mě osobně je hodnocení parazitů jasné. Starosta Preisler se neobjevil najednou na scéně. Nahradil jako náhradník odstoupivšího zastupitele Rampáčka, se kterým si jako svým oponentem včetně jeho požadavků za TJ Jiskra obrazně řečeno Pohanka vytíral rektál. A to veřejně. TJ Jiskra, závislá na financích obce, se tak dostávala do neřešitelné situace, ve které byly možné pouze dvě řešení: a)Spolupráce s "vydírajícím" Pohankou, b)odvolání Pohanky a vytvoření koalice. Po "nepochopitelné" zkoušce změnou "konstelace hvězd" zvítězila varianta b. Pohankovu odpovědnost za výběr Nisainvestu tak nesejmete a o tom, co kdo slyšel se mi diskutovat opravdu nechce.
     Za největšího parazita v ZMO, pane Novotný, bych na bednu vítězů postavil někoho úplně jiného. Pohanka by obsadil nečestné hned třetí místo, ovšem s přívlastkem největšího lupiče.
     Firma Nisainvest dle referencí není pro mě nijak zvláštní, snad jen odolností proti konkurenci, viz internet.
     Ale jak vás správně vyzývá pan Jirásko, gratulovat byste měl osobně.

     (0)(0)
    • Pavel Hrstka

     Rozcestí a Desítky, pane Novotný zase pěkně smrdí mě.
     Desítky s cenou 120 miliónů, místo původně deklarovaných cca 65 miliónů, s daní něco přes 80 miliónů. Za takové čachry, jinak to nazvat nechci, bych poslal pana Pohanku a hlasující radní do chládku, kdybych mohl.
     Rozcestí jakbysmet. Cena 25 miliónů, z toho umělé kluziště 15. A ta exhibice při zahájení provozu ! Jó, z cizího krev neteče.(z obecního ale ano!!)

     (0)(0)
  • Petr Jirásko

   Pane Novotný,
   nechápu, proč nejdete jmenovanému triu pogratulovat přímo na veřejné zasedání zastupitelstva! Nejspíš se dozvíte pravdu a možná budete s panem Pohankou i Vy „čumět“ (… viz Váš slovník výše v komentáři).

   (0)(0)
 

 
 
previous next
X